33. TÄLLÄ VIIKOLLA EI TEHTY MITÄÄN!

Tällä viikolla ei teh/ty mitään.

Nothing was done this week.

 

Jääkaappiin ei oste/ttu ruokaa.  

Food was not bought to the fridge. 

 

Lapsille ei hanki/ttu uusia vaatteita.

New clothes were not acquired for the children.

 

Ei käy/ty kirpparilla tai kylässä ei/kutsu/ttu ketään kylään.

The second-hand market was not visited, nor the friends, and no one was invited over.

 

Kahvilaan ei men/ty ei/istu/ttu elokuvissa.

The café was not went to, the cinema was not sat in. 

 

Ei tuhla/ttu rahaa tupakkaan, karkkiin tai limuihin. Ei vuokra/ttu videoita.

Money was not spent to cigarettes, sweeties or lemonades. Videos were not rent.

 

Ei katso/ttu telkkaria ei/kä kuunnel/tu radiota.

TV was not watched and the radio was not listened to.

 

Ei matkuste/ttu bussilla, junalla tai metrolla. Ei myöskään kävel/ty ei/kä juos/tu polulla.

The bus, the train or the metro were not traveled by. The path was not walked nor ran. 

 

Ei pelail/tu kännykällä ei/kä soite/ttu kavereille.

A mobile phone was not played with and the friends were not called to.  

 

Oli hyvin laiska viikko! Olimme syysflunssassa! 

It was a very lazy week! We had the autumn flu! 

 

SANAT:

 

VERBIT:                          (English)

tehdä                                to do

ostaa                                to buy

hankkia                             to acquire

käydä, vierailla                 to visit

kutsua                              to invite

mennä                             to go

istua                                 to sit

tuhlata                             to spend

vuokrata                          to rent

katsoa                              to watch

kuunnella                        to listen to

matkustaa                      to go, to travel

kävellä                             to walk

juosta                               to run

pelailla                             to play

soittaa                              to call

olla                                    to be

 

 

SUBSTANTIIVIT:

viikko                               a week

jääkaappi                        a fridge

ruoka                                food

lapsi, lapset                     a child, children

vaate, vaatteet                a cloth, clothes

kirppari                           a second-hand market

kahvila                             a café

elokuvat                          a movie, movies

raha                                  money

tupakka                           a cicarette

karkki                               sweeties

limu                                  a lemonade

video                                a video

telkkari, TV                       a TV

radio                                 a radio

bussi                                 a bus

juna                                  a train

metro                               a metro

kännykkä                          a mobile phone

syysflunssa                      an autumn flu

                                          

 

ADJEKTIIVIT:

uusi                                   new

ankea                               lazy                            

 

PRONOMINIT:

tämä                                 this

 

ADVERBIT:

ei mitään                        nothing

vain                                   only

vähän                               a little

ei ketään                         none, no one

hyvin                                very

 

KIELIOPPI:

VERBIT, passiivi, negatiivinen imperfekti (-)

(verbs, passive, past tense, negative)

 

verbityyppi 1:

 

present tense: yksikön 1. persoonan vartalo + (-taan), (-tään)

juhli/n; juhli/taan

kysy/n; kysy/tään

 

past tense: yksikön 1. pers. vartalo + (-ttiin)

juhli/n; juhli/ttiin

kysy/n; kysy/ttiin

 

past tense, negative: ei + yksikön 1. pers. vartalo + (-ttu, -tty)

ei juhli/ttu

ei kysy/tty

 

 

verbityypit 2 ja 3:

 

present tense: infinitiivi + (-an), (-än)

juo/da; juo/da/an

syö/dä; syö/dä/än

opiskel/la; opiskel/la/an

 

past tense: infinitiivin vartalo + (-tiin)

juo/da; juo/tiin

syö/dä; syö/tiin

opiskel/la; opiskel/tiin

 

past tense, negative: ei + infinitiivin vartalo + (-tu, -ty)

ei juo/tu

ei syö/ty

ei opiskel/tu

 

verbityypit 4, 5, 6:

 

present tense: infinitiivi + (-an), (-än)

pela/ta; pela/ta/an

häiri/tä; häiri/tä/än

vanhe/ta; vanhe/ta/an

 

past tense:  infinitiivin vartalo + (-ttiin)

pela/ta; pela/ttiin

häiri/tä; häiri/ttiin

vanhe/ta; vanhe/ttiin

 

past tense, negative: ei + infinitiivin vartalo + (-ttu, - tty)

ei pela/ttu

ei häiri/tty

ei vanhe/ttu