42. Oletko ollut terveenä? verbit, prefekti

1. olla, present tense

myönteinen muoto (+) = persoonamuotoinen verbi

yksikkö                                                     monikko                           

1. minä ole/n                                          1. me ole/mme               

2. sinä   ole/t                                         2. te   ole/tte                   

3. hän  on                                              3. he    o/vat                      

    se       on                                                 ne   o/vat                      

 

kysyvä muoto (?)  = persoonamuotoinen verbi + (-ko)

yksikkö                                                    monikko

1. olen/ko    minä?                                 1. olemme/ko   me?

2. olet/ko     sinä?                                  2. olette/ko        te?

3. on/ko       hän?                                   3. ovat/ko          he?

    on/ko       se?                                          ovat/ko          ne?

 

kielteinen muoto (-) = kieltosana taipuu

yksikkö                                                    monikko

1. minä         e/n   ole                               1. me              e/mme ole

2. sinä           e/t  ole                                2. te              e/tte      ole

3. hän           ei   ole                                 3. he               ei/vät    ole

     se             ei   ole                                     ne             ei/vät    ole

 

2. olla, perfect tense

yksikkö           (-lut)                                monikko                            (-leet)

1. minä   ole/n  ollut                                1. me   ole/mme                olleet

2. sinä   ole/t   ollut                                 2. te   ole/tte                     olleet

3. hän    on      ollut                                  3. he   o/vat                     olleet

     se     on      ollut                                   ne   o/vat                        olleet

 

kysyvä muoto (?)  = persoonamuotoinen verbi + (-ko)

yksikkö                                                    monikko

1. olen/ko    minä  ollut?                      1. olemme/ko   me   olleet?

2. olet/ko     sinä    ollut?                     2. olette/ko      te     olleet?

3. on/ko       hän     ollut?                     3. ovat/ko        he   olleet?

    on/ko       se        ollut?                        ovat/ko        ne    olleet?

 

kielteinen muoto (-) = kieltosana taipuu

yksikkö                                                    monikko

1. minä           e/n ole ollut                     1. me            e/mme   ole olleet

2. sinä           e/t  ole ollut                     2. te              e/tte      ole olleet

3. hän            ei  ole   ollut                      3. he             ei/vät    ole olleet

     se             ei  ole   ollut                          ne             ei/vät    ole olleet

 

POSITIIVINEN PERFEKTI (perfect, positive)

yksikkö, singular

olen                                    + infinitiivin vartalo + -nut/nyt, -nnut/-nnyt

olet                                     + infinitiivin vartalo + -nut/nyt, -nnut/-nnyt

hän on                                + infinitiivin vartalo + -nut/nyt, -nnut/-nnyt

 

monikko, plural

olemme                              + infinitiivin vartalo + -neet/ -nneet

olette                                  + infinitiivin vartalo + -neet/ -nneet

he ovat                                + infinitiivin vartalo + -neet/ -nneet

 

NEGATIIVINEN PERFEKTI (perfect, negative)

yksikkö, singular

en ole                                 + infinitiivin vartalo + -nut/nyt, -nnut/-nnyt  

et ole                                  + infinitiivin vartalo + -nut/nyt, -nnut/-nnyt

hän ei ole                            + infinitiivin vartalo + -nut/nyt, -nnut/-nnyt

 

monikko, plural

emme ole                           + infinitiivin vartalo + -neet/ -nneet

ette ole                               + infinitiivin vartalo + -neet/ -nneet

he eivät ole                         + infinitiivin vartalo + -neet/ -nneet

 

 

SANAT:

VERBIT:

olla                                                           to be

rantautua                                                to arrive

sairastaa                                                  to get sick with

säästyä                                                    to avoid

käydä                                                       to go

valittaa                                                    to complain

antaa                                                       to give

saada                                                       to get

kehottaa                                                  to tell someone to

levätä                                                       to rest

luvata                                                      to promise

tehdä töitä                                               to do work

pestä                                                        to wash

auttaa                                                      to help

pitää                                                        to keep

 

SUBSTANTIIVIT:

influenssa/flunssa                                 an influence

suomi                                                       Finland

perhe                                                       a family

syksy                                                        an autumn

lääkäri                                                     a doctor

oire                                                          a symptom

lääke                                                        a medicine

antibiootti                                                an antibiotic

pistos                                                       an injection

terveysasema                                         a health center

sairaus                                                     an illness

lepo                                                          rest

käsi, kädet                                               a hand, hands

pesu                                                         washing

virus, virukset                                         virus, viruses

 

ADJEKTIIVIT:

jokavuotinen                                           yearly

väsynyt                                                    tired

ärtynyt                                                    irritabled

erilainen                                                  various

vahva                                                      strong

erillinen                                                   different

hyvä, parempi, paras                             good, better, the best

 

PRONOMINIT:

sinä, sinun                                               you, your, you

minä, minun, minua                                I, my, me

 

ADVERBIT:

jälleen, taas                                             again

jo                                                              already

miksi?                                                      why?

liian                                                          too

myös                                                        also

aikana                                                      during                                                    

hyvin usein                                             very often                         

loitolla                                                      far away

 

SANONNAT:

Oletko ollut terveenä?                            Have you been in good health?

Oletko sairastanut flunssan?                  Have you been sick with flu?

syksyllä                                                    in autumn