28. PÄIVÄLLÄ JA EILEN PÄIVÄLLÄ

VERBITYYPPI 3:

NOUS/TA, PES/TÄ-verbi (verbityyppi 3, -sta, - stä) :

 

myönteinen muoto (+) = persoonamuotoinen verbi

 

present tense:

yksikkö                      pääte          monikko                         pääte

1. minä nouse/n          (-n)           1. me nouse/mme      (-mme)

2. sinä   nouse/t           (-t)          2. te   nouse/tte           (-tte)

3. hän    nousee                            3. he   nouse/vat          (-vat)

     se     nousee                             ne   nouse/vat          (-vat)

(Minä nousen ylös. )                         (Me   nousemme ylös.)

I wake up.                                             We wake up.

 

past tense:

1. minä nousi/n           (-n)        1. me    nousi/mme       (-mme)

2. sinä   nousi/t            (-t)       2. te      nousi/tte            (-tte)

3. hän    nousi                            3. he    nousi/vat           (-vat)

     se       nousi                              ne    nousi/vat           (-vat)

(Minä nousin ylös. )                     (Me   nousimme ylös.)

I woke up.                                             We woke up.

 

kysyvä muoto (?)  = persoonamuotoinen verbi + (-ko, -kö)

 

present tense:

1. nousen/ko minä?                         1. nousemme/ko me?

2. nouset/ko sinä?                            2. nousette/ko      te?

3. nousee/ko   hän?                           3. nousevat/ko     he?

    nousee/ko se?                                 nousevatko       ne?

(Nousen/ko minä?)                          (Nousemme/ko me?)

Do I wake up?                                      Do we wake up?

 

past tense:

1. nousin/ko minä?                          1. nousimme/ko me?

2. nousit/ko sinä?                             2. nousitte/ko      te?

3. nousi/ko   hän?                              3. nousivat/ko     he?

    nousi/ko se?                                   nousivatko       ne?

(Nousin/ko minä?)                           (Nousimme/ko me?)

Did I wake up?                                     Did we wake up?

 

 

kielteinen muoto (-) = kieltosana taipuu

 

present tense:

1. minä       e/n nouse                    1. me           e/mme nouse

2. sinä         e/t  nouse                   2. te           e/tte      nouse

3. hän       ei  nouse                        3. he          ei/vät    nouse

     se        ei    nouse                             ne        ei/vät    nouse

(Minä en nouse.)                               (Me emme nouse.)

I don’t wake up.                                  We don’t wake up.

 

past tense:

1. minä       e/n noussut             1. me           e/mme  nousseet

2. sinä        e/t  noussut            2. te             e/tte      nousseet

3. hän      ei    noussut               3. he            ei/vät    nousseet

     se        ei    noussut                ne             ei/vät    nousseet

(Minä en noussut.)                           (Me emme nousseet.)

I didn’t wake up.                                 We didn’t wake up.

 

TUL/LA, OL/LA, VOIMISTEL/LA, HYMYIL/LÄ-verbi (verbityyppi 3: -la, - lä)

MEN/NÄ, PAN/NA-verbi (verbityyppi 3: -na, -nä)

PUR/RA, SUR/RA -verbit (verbityyppi 3: -ra, -rä)