17. GENETIIVI

- ilmaisee omistajan

- pääte: (-n)

 

PERSOONAPRONOMINIT:

singular:                                                 plural:

minä, minu/n       (I, mine)                     me, meidä/n     (we, ours)

sinä, sinu/n          (you, yours)               te, teidä/n         (you, yours)

hän, häne/n         (she, he, her, his)      he, heidä/n       (they, theirs)

 

POSSESSIIVISUFFIKSI

minun kirja/ni      (my book)                 meidän kirja/mme     (our book)

sinun kirja/si       (your book)                teidän kirja/nne        (your book)

hänen kirja/nsa   (her, his book)          heidän kirja/nsa        (their book)

 

DEMONSTRATIIVIPRONOMINIT:

tämä, tämä/n                     (this)            nämä, näide/n                  (these)

tuo, tuo/n                          (that)            nuo, noide/n                     (those)

se, se/n                              (it)                ne, niide/n                         (they)

 

iso/n auto/n moottori                               (iso, iso/n, auto, auto/n)

matala/n tuoli/n jalka                               (matala, matala/n, tuoli, tuoli/n)        

musta/n taki/n nappi                                (musta, musta/n, takki, taki/n)

tuo/n vihreä/n metsä/n puut                    (tuo, tuo/n, vihreä, vihreä/n, metsä, metsä/n)

tämä/n harmaa/n kissa/n häntä               (tämä, tämä/n, harmaa, harmaa/n, kissa, kissa/n)

tuo/n yhde/n litteä/n kirja/n kansi           (tuo, tuo/n, yksi, yhde/n, litteä, litteä/n, kirja, kirja/n)