33. VERBIT, passiivi, negatiivinen imperfekti

VERBIT, passiivi, negatiivinen imperfekti (-)

(verbs, passive, past tense, negative)

 

KIELIOPPI:

VERBIT, passiivi, negatiivinen imperfekti (-)

(verbs, passive, past tense, negative)

 

verbityyppi 1:

 

present tense: yksikön 1. persoonan vartalo + (-taan), (-tään)

juhli/n; juhli/taan

kysy/n; kysy/tään

 

past tense: yksikön 1. pers. vartalo + (-ttiin)

juhli/n; juhli/ttiin

kysy/n; kysy/ttiin

 

past tense, negative: ei + yksikön 1. pers. vartalo + (-ttu, -tty)

ei juhli/ttu

ei kysy/tty

 

 

verbityypit 2 ja 3:

 

present tense: infinitiivi + (-an), (-än)

juo/da; juo/da/an

syö/dä; syö/dä/än

opiskel/la; opiskel/la/an

 

past tense: infinitiivin vartalo + (-tiin)

juo/da; juo/tiin

syö/dä; syö/tiin

opiskel/la; opiskel/tiin

 

past tense, negative: ei + infinitiivin vartalo + (-tu, -ty)

ei juo/tu

ei syö/ty

ei opiskel/tu

 

verbityypit 4, 5, 6:

 

present tense: infinitiivi + (-an), (-än)

pela/ta; pela/ta/an

häiri/tä; häiri/tä/än

vanhe/ta; vanhe/ta/an

 

past tense:  infinitiivin vartalo + (-ttiin)

pela/ta; pela/ttiin

häiri/tä; häiri/ttiin

vanhe/ta; vanhe/ttiin

 

past tense, negative: ei + infinitiivin vartalo + (-ttu, - tty)

ei pela/ttu

ei häiri/tty

ei vanhe/ttu